گلسا

گیاهانی با کمترین سطح آلرژی زایی

آلرژی یا حساسیت، (به انگلیسی: allergy) واکنش افراطی سیستم ایمنی بدن نسبت به عوامل گوناگون است. کسانی که دچار حساسیت هستند، دارای دستگاه ایمنی فوق هوشیار هستند که نسبت به مواد ظاهراً بی‌ضرر موجود در محل زندگیشان، واکنشی بیش از حد معمول نشان می‌دهند. برای مثال گرده گیاهان، می‌تواند سیستم ایمنی شخص آلرژیک را طوری تحریک کند که گویی با یک خطر جدی روبرو شده‌است. حساسیت یک مشکل بسیار شایع است و تقریباً از هر ده نفر، دو نفر به نوعی از آن مبتلا هستند.

هنگامی که یک سیستم ایمنی افراطی در معرض یک ماده حساسیت ‌زا قرار می ‌گیرد، چند اتفاق می‌افتد: 1. بدن برای مبارزه با ماده مذکور، شروع به تولید نوع خاصی پادتن یا آنتی بادی (Antibody) می‌ پردازد که IgE نام دارد. 2. آنتی بادیها به نوعی سلول خونی که مست سل mast cell نام دارد متصل می ‌شوند. این سلولها در دستگاه تنفسی و دستگاه گوارش، که محل اصلی ورود عوامل آلرژی‌ زا است، فراوانند. 3. مست سلها با انفجار خود مواد شیمیایی مختلفی از جمله هیستامین histamine آزاد می ‌کنند که عامل اصلی بروز بسیاری از علایم آلرژی است که از جمله این علایم می ‌توان به خارش گلو و آب ریزش بینی اشاده نمود. 4. اگر ماده حساسیت ‌زا در هوا باشد، عکس العمل آلرژِیک در چشمها، بینی و ریه رخ می ‌دهد و اگر این ماده خورده شود، عکس العمل آلرژیک در دهان، معده و سایر بخش های دستگاه گوارش بروز می ‌کند. گاهی مواد شیمیایی تولید شده در بدن به قدری زیاد است که علایم بسیار حادی نظیر کهیر، کاهش فشار خون، شوک یا بیهوشی (شوک آنافیلاکسی) نیز بوجود می ‌آیند. https://daneshyari.com/isi/articles/allergie

با توجه به مفاهیمی که از موضوع حساسیت و یا آلرژی در موضوعات فوق اشاره شد به خوبی مشخص گردید که یکی از عوامل اثرگذار بر این مشکل وجود گیاهان هست . از سوی دیگر بسیاری از ما علاقه خاصی به گل و گیاه داریم و هم از بابت شادابی بخشیدن به محیط زندگی ما بحث علاقه شخصی و زیبایی شناسی هم برای ما مطرح می باشد و بسیار میپسندیم که مجموعه ای از گیاهان زیبا در محیط زندگی یا محل کار ما حاضر باشند.

ولی آیا این بدان معناست که اگر افرادی لارژی دارند دیگر باید به صورت کامل از گل و گیاه به دور باشند؟

خیر- در ادامه میخواهیم به معرفی مجموعه ای از گیاهان بپردازیم که نه تنها بسیار زیبا و جذاب هستند بلکه کمترین میزان آلرژی زایی را دارند و افراد حساس میتواندد از این مجموعه بهره مند شوند.

گیاهانی با کمترین سطح آلرژی زایی:

*نخل اریکا

🌱نخل راپیس

🌱 نخل بامبو

🌱دراسنا

🌱آزالیا

🌱بگونیا

🌱هوستا

منبع:شبکه جامع آلرژی(http://allergycomnet.ir/6047/)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا
fa_IRPersian

ورود

برای وارد شدن به ناحیه کاربری خود از طریق ایمیل و پسورد اقدام فرمائید

مشاوره رایگان

با شما تماس خواهيم گرفت