گلسا

نکات مهم در خصوص گیاه فیکوس لیراتا

فیکوس برگ ویلونی با نام علمی “FICUS LYRATA” از دیگر گیاهان خانواده موراسه محسوب می شود. این گیاه برگ هایی بشکل پنج ضلعی یا شبیه به یک ویلون دارد و منظره خاص و منحصر به فردی از خود نمایان می کند.

گیاه همیشه سبز و زیبای فیکوس لیراتا بومی غرب قاره آفریقا است. این گیاه در مناطق بومی خود میوه هم می دهد. هر چند گیاهان سبز به دلایل مختلف از جمله چشم نواز کردن محیط، میهمان فضاهای داخلی می شوند؛ فیکوس لیراتا خصوصاً با جلوۀ منحصر بفردش می تواند در مناطقی سردتر از زادگاهش، عنصر مهمی در طراحی دکورهای داخلی به حساب آید. همانطور که از اسم این گیاه مشخص است اصالتا متعلق به آفریقای غربی است و با برگ‌های لایه مانندش حال و هوای گرمسیری دلپذیری به محیط می‌دهد.
برگ‌های براق و سبز رنگ و همینطور مقاومت بالای آنها، فیکوس لیراتا را به یکی از بهترین گیاهان آپارتمانی تبدیل کرده که با هر شرایط محیطی سازگار می‌شود.فیکوس آفرقایی با برگ‌های پهن و خاصش می توان گفت زیبا ترین گیاه برای طراحی دکوراسیون خانه ها می باشد

*شرایط نگهداری

آبیاری: خاک گلدان همواره مرطوب باشد. آبیاری زیاد باعث ریزش برگ ها می شود. رطویت ایده آل آن ۶۰ درصد و رطوبت حداقل ۴۰ درصد باعث سالم ماندن برگ ها می شود.

نور: فیکوس لیراتا احتیاج کمی به نور دارد ولی در مقابل نیاز آن به حرارت زیاد بوده و بخصوص زمستان نباید حرارت کمتر از ۱۸ درجه باشد . هوای خشک آپارتمان را مدت کوتاهی تحمل میکند . هر هفته یکبار هم گلدان را بچرخانید تا گیاهتان سایه رشد نشود.اگه مقدار نور کافی باشد گیاه سریع تر رشد میکند.

رطوبت: به خاطر سطح تبخیر بالا به رطوبت بالایی احتیاج دارد زیرا این گل بومی مناطق گرم و مرطوب است و در طول تکامل خود  به هوای شرجی عادت کرده است. البته با گذاشتن یک سینی پر از آب زیر گلدان طوری که با گلدان در تماس نباشد.میتوان رطوبت پایداری برای وی ایجاد کرد البته مثله بقیه فیکوس ها نیاز به غبار پاشی روزانه دارد.

ترجیحا روزی ۲ بار یکبار صبح و یکبار هم شب با آب بدون املاح مثله آب جوشیده یا معدنی غبار پاشی کنید اگر با آب شیر این کار را کنید بعد از یک مدت لکه های آب روی برگها به جا میماند.

*ترکیب خاک مناسب

خاک: برای گیاهان آپارتمانی بر حسب دانش و تجربه به ترکیبی مناسب دیت یافتیم که می توانید از این پکیج بهره مند گردید. ترکیب کوکوپیت- پیتماس- پرلیت- خاک برگ- ماسه و پوست برنج. این ترکیب می تواند بهترین بستر برای گیاه شما باشد.

به هیچ عنوان از خاک باغچه یا خاک اسیدی و کاکتوس و ساکولنت استفاده نشود. حتما خاص دارای ترکیباتی باشد که زهکشی مناسبی را برای گیاه فراهم آورد

*روش های تکثیر

اولین و بهترین روشی که میتوان گیاه را تکثیر نمود قلکه گیریی برای تکثیر می باشد. بهترین زمان برای این کار که به گیاه اصلی فشار ایجاد نکند و قلمه هم به خوبی رشد کند فصل بهار است. از انتهای ساقه قلمه هایی به طول ۱۰-۱۵ سانت که حداقل دارای یک برگ وسه جوانه باشد تهیه نموده.برش درست از زیر جوانه سوم باشد و با چاقویی تیز اینکار را انجام دهید.برگ های انتهایی قلمه را قطع نمایید.قلمه را به مدت ۲۴ ساعت در سایه قرار دهید تا شیره آن خارج شود(یا در آب قرار دهید ) اگر این شیره خشک نشود قلمه ها به نتیجه نخواهد رسید. قلمه ها رو بهتر است که در ترکیب ماسه قرار دهید و قلمه را در آن قرار داده و اطراف آن را سفت کنید. دمای این محی که قلمه در آن قرار دارد نباید از 24 درجه کمتر و از 26 درجه بیشتر باشد. در این شرایط بعد از 2 ماه مشاهده خواهدی کردی که قلمه ها ریشه داده و می توانید آن را در گلدان بکارید.

*بیماری های شایع فیکوس لیراتا

1- کنه قرمز و شپشک آرد آلود

-کنه قرمز و شپشک آرد آلود معمولا به گیاه لیراتا حمله میکنند.کنه به خاطر هوای خشک محیط به لیراتا حمله میکند و رطوبت کم این مشکل را ایجاد می کند و پیشگیری از آن غبارپاشی برگها به طور روزانه میباشد و یا با سموم سیستمیک یا سم آبامکتین سم پاشی کنید.شپشک آردآلود هم با سم کونفیدور و دیازینون به طور ترکیبی از بین میرود.

2-ریزش برگ ها

-ریزش ناگهانی برگها به خاطر نوسانات دمایی ناگهانی ناشی از جابجایی گیاه در اتاق است،شرایط محیط مثل نوسان دما ،خشکی هوا و قرار گیری ناگهانی جلو آفتاب داغ تابستان میباشد. دقت کنید که گیاه نباید در معرض نور مستقیم آفتاب قرار گیرد و یا اینکه به پنجره ای نزدیک باشد که نور مستقیم آفتاب به آن میتابد.

3-برگ های جدید و با سوختگی

-در صورتیکه گیاه برگ جدید می زند اما آن برگ های جدید حالت سوختگی و قهوه ای دارد به دلیل آبیاری کم و خشکی بیش از اندازه خاک می شود. مزاقب باشید که خاک بیش از اندازه خشک نشود و فاصله بازه زمانی بین دو آبیاری خاک کاملا خشک نشود

4-لکه های قهوه ای سوخته بر روی برگ

-یکی از دلایل روتینی که برای این اتفاق وجود دارد غبار پاشی به گیاه در زمانی است که نور آفتاب به آن می تابد. پس بای مراقبت نمایید که نباشد آب هب برگ هااسپری نمایید . آن هم زمانی که نور آفتاب به آن می تابد. پس برای غبار پاشی این کار را در صبح زود و یا غروب انجام شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا
fa_IRPersian

ورود

برای وارد شدن به ناحیه کاربری خود از طریق ایمیل و پسورد اقدام فرمائید

مشاوره رایگان

با شما تماس خواهيم گرفت