گلسا

مزیتهای به کارگیری ذغال در ترکیب خاک

شاید بسیار شنیده باشید که در ترکیب خاک گیاهان آپارتمانی از پودر زغال و یا قطعات کوچک آن استفاده می نمایند. و یا حتی بر روی کیسه خاک هایی که خریداری نموده اید ممکن است با این ساختار روبه رو شده باشید و این برای شما جای تعجب داشته باشد که به چه علت از آن استفاده می شود.

شاید بسیار شنیده باشید که در ترکیب خاک گیاهان آپارتمانی از پودر زغال و یا قطعات کوچک آن استفاده می نمایند. و یا حتی بر روی کیسه خاک هایی که خریداری نموده اید ممکن است با این ساختار روبه رو شده باشید و این برای شما جای تعجب داشته باشد که به چه علت از آن استفاده می شود.

موضوع حاضر که به آن میپردازیم در خصوص گیاهان آپارتمانی می باشد و به این منظور به موارد اشاره می کنیم.

زغال چیست؟

زغال چوب ماده شکننده، سبک و سیاه رنگ باقی‌مانده از نیم‌سوختن چوب یا دیگر اندام‌های جانوری و گیاهی است که بخش عمده ترکیباتشان تبدیل به کربن شده باشد. این کربن ناخالص درصدی ۸۵ تا ۹۸ درصدی دارد. در فرآیند تبدیل زغال، چوب تمامی آب خود را از دست داده و صرفا ماده ای سیاه رنگ از آن باقی می ماند.

مزیتهای حاصل از به کارگیری زغال در خاک گیاهان آپارتمانی:

1- ایجاد تعادل در حفظ رطوبت برای گیاه. زغال این امکان را فرآهم می آورد که در زمانیکه به گیاه آب بیش از حد نرمال داده شده است، میزان آب زیاد را جذب نموده و در زمانیکه گیاه با کمبود آب روبه رو می باشد آن را در اختیار گیاه قرار دهد.

2- دارای مواد مغذی مورد نیاز گیاه. زغال حجم مناسبی از عناصر اصلی مورد نیاز گیاه را که از طریق کود های شیمیایی به آن میرساندیم را در خود جای داده است. از جمله نیتروژن، پتاسیم و فسفر. میزان عناصر و نیتروژن و پتاسیم در زغال به نسبت بیشتر هم می باشد. به خوبی می دانید که اصلی ترین عناصر برای رشد و تقویت گیاه این 3 عنصر می باشد. پس می توان حاصیت تغذیه ای را نیز به این جز اضافه نمود.

نکته ای که در اینجا باید به آن اشاره نمود این است که باید میزان متعادلی از این فاکتور را در خاک مورد استفاده قرار داد. اگر فاکتوری برای گیاه مناسب است دلیلی بر آن نیست که بیش از حد از آن بهره برد. از سویی دیگر به دلیل آنکه زغال از عناصر بالایی برخوردار است و میتواند آن را به گیاه برساند در صورت استفاده بیش از حد از آن باعث نابودی و سوختگی ریشه های گیاه خواهید شد.

3-خاصیت ضد اسیدیته. زغال خاصیت ضد اسیدیته خاک را نیز دارد و می تواند محیط خاک را قلیایی نماید که برای بیشتر گیاهان آپارتمانی این محیط بسیار خوشایند است و مهمتر از خوشایند بودن عاملی برای از بین بردن علف هرز- حشرات- آفات و حیوانات موزی هم می باشد.

اما باید دقت نمایید ی مجموعه ای از گیاهان هستند که علاقه ای به محیط قلیایی ندارند و محیط اسیدی را ترجیح می دهند بنابراین نباید از این فاکتور در خاک آن گیاهان استفاده نمایید چون بر عکس عملکرد قبل باعث افزایش علف هرز و آفات می شود

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

بازگشت به بالا
en_USEnglish

ورود

برای وارد شدن به ناحیه کاربری خود از طریق ایمیل و پسورد اقدام فرمائید

Free consultation

با شما تماس خواهيم گرفت