گلسا

دستنامه سانسوریا (قسمت 9)

بیماری های رایج گیاه سانسوریا

  • علت زرد شدن سانسوریا و کمرنگ شدن برگها :

زرد شدن برگ سانسوریا می‌تواند به دلیل کافی نبودن نور محیط و از بین رفتن مواد مغذی خاک باشد. گیاه را به مکان پر نور تری با نور غیر مستقیم منتقل کنید و از تقویت کننده و کود های مناسب طبق دستور استفاده کنید.

دقت داشته باشید در صورتیکه گلدان برای گیاه کوچک شده باشد با اینکه برگ جدید تولید می کند اما برگهای قدیمی تر کمی زرد و رفته رفته از بین میروند بنابراین باید دقت کنید که عامل اصلی چه چیزی می باشد.

  • علت خشک شدن نوک برگ سانسوریا :

خشک شدن برگ های گیاه سانسوریا می‌تواند سه دلیل عمده دارد :

علت اول :

آبیاری به میزان کافی انجام نمیشود و بازه زمانی آبیاری زیاد است. دقت کنید، در صورتیکه 8 سانت از خاک سطحی خشک شد باید آبیاری انجام شود.

علت دوم :

دمای محیط گیاه از حد نرمال بالا تر است. درصورتیکه نمیتوانید دمای محیط را کاهش دهید، پس باید میزان رطوبت لازم برای گیاه را فرآهم آوردید. میتوانید از دستگاه بخور سرد استفاده کنید یا مه پاش. مه پاشها بر عکس آبپاش قطرات آب را به صورت پودری در هوا پخش میکنند و حالت شبنمی دارند. بنابراین می توانید با فاصله 15 سانتی متری به این شکل مه پاشی انجام داده و رطوبت خاک را افزایش دهید.

علت سوم :

بعضی از مواقع قهوه ای شدن و سوختگی نوک برگها به دلیل نور زیادی است که به گیاه شما در حال تابش است. گیاه سانسوریا نیازی به نور شدید یا مستقیم ندارد و در این حالت از خود واکنش نشان می دهد، بنابراین بهتر است آن را در مکانی با نور متعادل قرار دهید.

  • علت پاجوش نزدن سانسوریا :

دلیلی ندارد که از گلدان بزرگتر از سایز گیاه استفاده کنید. گلدان بزرگ به تجربه ثابت کرده است که سرعت گیاه در تولید پاجوش را میگیرد. مورد بعدی مواد مغذی مورد نیاز گیاه می باشد. در صورتیکه خاک غنای خود را از دست داده باشد گیاه پاجوش تولید نمیکند. پس یا خاک گلدان را با خاکی غنی تعویض نمایدد و یا از کودهای تقویتی استفاده کنید.

  • علت سیاه و آبکی شدن برگهای سانسوریا :

این موضوع به گرما و یا حتی سرمای بیش از حد می باشد. تعادل را رعایت کنید. اگر برگ گیاه حالت آبکی و پختگی و شل شدگی پیدا کرد و یا سیاه شد به این شک نکنید که دمای محیط برای آن اصلا مساعد نمیباشد. به هیچ عنوان گیاه را در نزدیکی وسایل گرمایشی و یا وزش مستقیم باد کولر قرار ندهید.

  • علت پوسیدگی برگهای نزدیک خاک

بارها به این نکته اشاره شده است که قبل از آبیاری حتما خاک سطحی را بررسی نمایید. آبیاری بیش از اندازه و تجمع آب زیاد در گلدان باعث پوسیدگی ریشه ها میشود و برگ ها سریعا پوسیده شده و از غلاف جدا می شوند. در این حالت گلدان را به جایی منتقل کنید که نور خورشید دریافت کند. سریعا آب زیرگلدانی را خالی کرده و از قارچ کش استفاده کنید. (در شرایط شدید تعویض خاک گلدان توصیه می شود.

  • علت نرم و آبکی شدن برگهای جدید و  افتادن آنها :

دو دلیل اصلی برای این مشکل وجود دارد، یا میزان کود جمع شده در خاک زیاد است و یا آبیاری به صورت افراطی انجام میشود. همانقدر که کمبود مواد مغذی به گیاه آسیب می رساند، افزایش آن نیز باعث مسمومیت گیاه می شود بنابراین فاصله زمانی را حتما رعایت کنید و در زمستان که گیاه در خواب به سر میبرد چندان نیازی به کوددهی نیست.

میزان آبیاری و بازه زمانی آن را نیز با بررسی خاک سطحی  تنظیم نمایید. به هیچ عنوان آب در زیرگلدانی باقی نماند.

  • علت ایجاد لکه های خشک و قهوه ای در حاشیه برگها :

نزدیک بودن گیاه به منبع گرمایش و بالا بودن دمای محیط می‌تواند دلیل به وجود آمدن این مشکل باشد. توصیه می‌شود گیاه را به جای خنک تری منتقل کنید تا این مشکل برطرف گردد. اجازه ندهید که تغییرات زیاد و ناگهانی به گیاه سانسوریا شوک وارد کند چرا که ممکن است گیاه ضعیف شده و بعد از چندین شوک کاملا ازبین رود. مورد دیگر غبارپاشی در زمانیکه نور به گیاه
می تابد. دقت کنید در صورتیکه میخواهید سانسوریا را آبپاشی کنید باید صبح زود و یا غروب باشد در طول روز که نور آفتاب به آن میتابد چنین کاری باعث به وجود آمدن لکه های خشک قهوه ای می شود.

  • علت لوله شدن برگ سانسوریا

همواره تعادل را برقرار کنید. نور، دما و رطوبت باید برای این گیاه متعادل باشد . واکنش سانسوریا به افراط و تفریط نور، دما و رطوبت لوله ای شدن می باشد. در صورت مشاهده این موضوع حتما شرایط محیطی را بررسی کنید. به هیچ عنوان در نزدیکی لوازم سرمایش و گرمایش قرار داده نشود. نور مستقیم آفتاب و یا سایه کامل نداشته باشد و رطوبت محیطی بیش از اندازه و یا خیلی کم نباشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا
fa_IRPersian

ورود

برای وارد شدن به ناحیه کاربری خود از طریق ایمیل و پسورد اقدام فرمائید

مشاوره رایگان

با شما تماس خواهيم گرفت