گلسا

دستنامه سانسوریا (قسمت 8)

ترکیب خاک مناسب سانسوریا

خانواده سانسوریا با اینکه طیف گسترده 70تایی را دارا می باشد اما ساختار کلی آن ها جهت رشد و دوام با یکدیگر مشابه می باشد و میتوان از یک ساختار مشابه در بستر رشد آن ها نیز استفاده نمود.

ترکیب بستر رشد این خانواده باید چند ویژگی اساسی داشته باشد :

شکی در این نیست که باید از خاکی با زهکشی بالا برای این گیاه استفاده کنید ولی توجه داشته باشید میزان این سبک بودن
می بایستی متعادل باشد. سعی کنید از خاک های معتبر بازار استفاده کنید. بهترین محدوده PH برای سانسوریا حدود ۴.۵ تا ۷.7 می باشد.

  • وجود مواد مغذی

بستر مناسب سانسوریا می بایست بتواند در بازه زمانی طولانی مواد مغذی گیاه را تامین نماید. مهمترین مواد مغذی شامل فسفر، نیتروژن و پتاسیم بوده که در زمانیکه خاک غنای کافی را ندارد از طریق کود های شیمیایی تلاش بر آن است که در دسترس گیاه قرار گیرد. ( وجود موادی که در ترکیبات این بستر قرار میگیرد راهنمای خوبی میباشد همچون پیتماس، پوست برنج و خاک برگ)

  • زهکشی مناسب:

سبک بودن خاک و امکان انتقال مناسب آب و هوا بسیار برای سلامت ریشه ها حائز اهمیت می باشد. بسیاری از بیماری های گیاه و پوسیدگی ریشه به دلیل انسجام و سنگینی زیاد خاک می باشد که اجازه انتقال درست آب و خروج آب اضافی و اکسیژن رسانی به ریشه ها را نمی دهد. ترکیب پوست برنج، خاک برگ، پرلیت و ماسه در این بستر، چنین ویژگی مهمی را به خاک اضافه می کند.

  • بافت یکدست و متقارن

دقت کنید که می بایست تمامی عناصری که در خاک قرار دارد به صورت یکدست و متقارن در تمامی بخش های گلدان وجود داشته باشد. نه آنکه تجمع یک مواد در یک بخشی از گلدان بیشتر و در جای دیگر کمتر باشد.

  • رطوبت

بستر انتخابی شما باید جاذب مناسب آب و دافع آب مازاد باشد. در این شرایط می توانید از بیماری های قارچی و پوسیدگی های ریشه جلوگیری کنید. وجود ماسه، پرلیت، کوکوپیت و خاک برگ چنین ویژگی را در خاک فرآهم می آورد.

بهترین ترکیب پیشنهادی برای گیاه سانسوریا:

خاک پایه- پیتماس- کوکوپیت- پرلیت- خاک برگ- پوست برنج- ماسه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا
fa_IRPersian

ورود

برای وارد شدن به ناحیه کاربری خود از طریق ایمیل و پسورد اقدام فرمائید

مشاوره رایگان

با شما تماس خواهيم گرفت