گلسا

دستنامه سانسوریا (قسمت 10)

  • علت باریک شدن سانسوریا شمشیری :

نازک شدن سانسوریا می‌تواند عوامل محیطی متعددی داشته باشد. گیاه به شرایط محیط خود واکنش نشان می‌دهد و با جمع کردن و نازک کردن برگها شما را از وضعیت خود باخبر می‌سازد. برای حل این مشکل عوامل محیطی گیاه را بررسی کنید و آن را در جایی با شرایط ایده آل قرار دهید تا سلامت خود را بازیابد.

  • علت خم شدن سانسوریا:

کج شدن و خم شدن سانسوریا چهار دلیل عمده دارد :

دلیل اول :

گیاه در عمق مناسب کاشته نشده است و پیاز نمی‌تواند خود را نگه دارد. برای حل این مشکل گیاه را در عمق کافی بکارید تا سانسوریا بتواند برگ های خود را صاف نگه دارد.

دلیل دوم :

کوددهی بیش از حد نیز سبب خم شدن سانسوریا می‌شود. برای حل این مشکل فواصل بین دو کود دهی را افزایش دهید. سانسوریا به کود زیادی نیاز ندارد و تنها در فصول رشد برای رشد بهتر آن را تقویت کنید.

دلیل سوم :

دلیل سوم ممکن است به علت سرمای محیط باشد و باید گیاه سانسوریا را به محیط گرم تری منتقل کنید.

دلیل چهارم :

از آبیاری بیش از حد گیاه سانسوریا خود داری کنید. سانسوریا به کم آبی مقاوم است و نسبت به آبیاری زیاد واکنش منفی نشان می‌دهد و ممکن است باعث نابودی آن شود.

  • علت بیحالی سانسوریا:

بی حال شدن سانسوریا می‌تواند سه دلیل داشته باشد :

آبیاری بیش از حد – گرمای بیش از حد – کود دهی زیاد 

البته باید از میزان زیاد کوددهی و انباشت کود در خاک نیز جلوگیری کرد. از سوی دیگر کلر موجود در آب معمولی نیزمی تواند با افزایش سطح املاح خاک مانع از جذب مواد مغذی در گیاه شود و حالت بیحالی و سستی در آن ایجاد کند.

  • تاثیر سایز گلدان بر رشد سانسوریا:

گلدان بایستی متناسب با سایز و عمر گیاه باشد. همانقدر که اندازه کوچک گلدان مانع از رشد گیاه می شود، گلدان بزرگ نیز انرژی گیاه را در تولید ریشه متمرکز می کند و بنابراین پاجوش زدن دیرهنگام اتفاق می افتد. ضمن آنکه گلدانهای بزرگ چون متناسب با اندازه ریشه و گیاه نیستند میزان آب بیشتری را در خود نگه داشته و لذا عاملی برای خرابی ریشه های می باشد.

  • علت نرم و آبکی شدن برگها در نزدیکی خاک با وجود آبیاری منظم:

این اتفاق اغلب به دلیل سرمازدگی رخ میدهد. دقت کنید که در جایی با دمای متعادل قرار گیرد. با بی کیفیت و سنگین بودن خاک گلدان که در قسمت سطحی به نظر خشک شده است اما آب را در قسمتهای میانه خاک نگه میدارد. هر دو فاکتور را بررسی نمایید.

  • علت باریک و بلند شدن برگهای پهن سانسوریا:

در این شرایط می بایستی تغذیه گیاه و میزان نور را بررسی نمایید. در صورتیکه نور کافی به گیاه نرسد و یا گیاه مواد مغذی کافی نداشته باشد، برگهایی که ماهیت پهن دارند کم کم باریک و بلند می شوند.

میتوانید از کود 20-20-20 برای سانسوریاهای سبز و 36-12-12 برای سانسوریاهای ابلق استفاده کنید.

  • علت گل ندادن سانسوریا در منزل:

همانطور که در توضیحات ذکر شد، گل سانسوریا در زمان بلوغ و رشد کامل گیاه اتفاق می افتد و بنابراین نوع نگهداری در منزل و یا محیطهای غیر گلخانه ای در این امر بسیار تاثیر گذار است. از سوی دیگر اگر تمامی شرایط لازم برای گیاه فرآهم بود و گیاه از نظر ظاهر در سلامت و بلوغ کامل بود میتواند دلیل آن کمبود آهن باشد که با کود آهن می توانید آن را تغذیه نمایید. دقت کنید که کود آهن اگر از حد نرمال خارج شود میتواند برگهای جوان ابلق گیاه را به رنگ سبز تبدیل کند.

هشدار: در مصرف کود آهن زیاده روی نکنید زیرا در صورت زیاده روی، برگ های جدید سانسوریا حالت نرمی پیدا خواهند کرد و استحکام خود و حالت نیزه ای بودن را از دست خواهند داد و خمیده خواهند شد.

  • علت رنگ پریدگی گیاه در صورتیکه گیاه سالم بوده و مشکلی ندارد:

در صورتیکه رنگ برگها از حالت سبز و درخشان خارج شده است در حالیکه حال عمومی گیاه مساعد است و آفت و مشکل و بیماری خاصی ندارد به دلیل کمبود آهن می باشد. با رعایت تعادل می بایست به آن کود آهن اضافه شود.

  • علت زدگی های کرم رنگ بر روی برگها که مانند شکستگی می مانند:

در صورتیکه به دلیل ضربه و یا فشار به برگها ایجاد نشده باشد و تعداد آن هم تغییر نکند مشکلی ندارد. اما اگر تعداد آن افزایش یابد و یا وسعت آن تغییر کند به دلیل آفتی شدن گیاه است. با مانکوزب بر اساس دوز مشخص شده بر روی بسته آن را آبیاری نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا
fa_IRPersian

ورود

برای وارد شدن به ناحیه کاربری خود از طریق ایمیل و پسورد اقدام فرمائید

مشاوره رایگان

با شما تماس خواهيم گرفت